2015. augusztus 7., péntek

Bemutatkozunk


LABOR CAFÉ ADOMÁNY KÁVÉZÓ ÉS KÖZÖSSÉGI TÉR

Ha mostanában sétáltál a Szarvas utcai irodaház előtt (régi pártszékház, amit a nyíregyháziak csak "kacsalábon forgó palotaként" emlegettek régen), feltűnhetett neked, hogy a "kirakat mögött" nagy a sürgés-forgás, festés, pakolás, hogy itt valami nagy dolog készül... néhányan közületek be is kukkantottak megkérdezni, mi ez az egész. Gyertek bátran, hétfőn megnyitottunk!



Kik vagyunk mi?


Labor Café a Szarvas utcai irodaház földszintjén. A Labor Café Nyíregyháza első alulról szerveződő közösségi tere, ahol egyedi megoldásokat találunk ki közösségi problémákra. Együtt, veled, veletek.

Labor Café Projekt rövid bemutatása


A projekttel azt szeretnénk elérni, hogy a nyíregyházi középiskolások számára kialakítsunk, lehetőség szerint első perctől kezdve közösen egy olyan közeget, melyet magáénak érezhet mindenki, aki az érettségi megszerzéséhez, vagy azon túlmenően is olyan közösségi munkát szeretne végezni, melyből valódi gyakorlati tapasztalatokat meríthet.

Nyíregyháza civil közösségében generációváltás zajlik éppen. A kétezres évek elején családot alapító fiatalok mostanra fiatal felnőtté váltak, gyermekeik növekedésével új társadalmi és közösségi igények kerülnek látóterükbe. Ilyen igényként tapasztaljuk a közösségi terek hiányát. Nincsen Nyíregyházán lehetősége egy fiatalnak produktívan, aktívan eltöltenie szabad idejét. A mostani tizenévesek számára ismeretlen az a mozgalmi jelleg, az az aktív ifjúsági közeg, melyet a kilencvenes évek végén, a kétezres évek elején megtapasztalhattunk.

A projekt rövid távú célja egy Aktivista Café, Közösségi Kávézó létrehozása Nyíregyházán, melyet 14-26 év közötti fiatalok üzemeltetnek önkéntes alapon. Korábbi tapasztalatainkra alapozva úgy érezzük, hogy szükséges és aktuális egy olyan közösségi tér kialakítása, melyben a diákok kortársaikkal közösen végezhetnek szabadidős tevékenységet, aktivizálhatják közösségépítő képességeiket, ahová bevihetik ötleteiket közös megvalósításra, vagy csak lazulhatnak úgy, mintha otthon lennének.

Hosszú távú céljaink


Úgy érezzük, hogy a közösségi munka bevezetésével lehetőséget kapott a kezébe a helyi civil közösség, hogy észrevétlenül, de friss tagokat toborozzon, utánpótlást neveljen ki, a fiatalokra most jellemtő szemléletet beépítve felfrissítse a teljes civil szektorra jellemző gondolkodást úgy, hogy a közös munka során a fiatalok szemléletét is alakítja.

A projekt megvalósulásával lehetőség nyílik arra, hogy a közvetett célcsoport, a 14- 26 év közötti fiatalok Nyíregyháza és vonzáskörzetében, különös tekintettel a szociális, gazdasági hátránnyal élők, más szektorokon keresztül nem, vagy nehezen elérhető csoportokba tartozók is bekapcsolódhassanak egy közösség munkájába. Egy folyamatba, mely a régió felzárkóztatásának egy kiemelt fontosságú kitörési pontja lehet. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a Nyíregyházán élő, vagy tanulni idetérő diákok számára ez a város, ez a régió csak egy állomás, mielőtt az itt meg szerzett tapasztalatokkal együtt más településre, adott esetben más országba indulnának. Ezt a folyamatot maradéktalanul megállítani nem lehet, de úgy érezzük, hogy a régió megtartó erejét nagyban segítené, ha a diákok, fiatalok találkoznának egy olyan közösséggel is, melyben magukra, mint produktív közösségi egyénre, a folyamatokért tenni akaró „fogaskerékre” tudnak rátalálni.


A projekt megvalósulásával azt reméljük, sikerül egy olyan közeget kialakítanunk, amelyben a diákok olyan feladatokat látnak el, melyeken keresztül egyértelműen profitálhatnak erkölcsi értelemben és munkatapasztalat szempontjából egyaránt.


A projekt hosszú távú célja egy olyan közösségi tér kialakítása, amely hosszú éveken át jelent szellemi, közösségi fészket, találka helyet és szórakozó helyet és közös feladatokat sok-sok nyíregyházi diáknak. Úgy érezzük, egy ilyen tér kialakításával és alapítványunk kapcsolati köréhez tartozó tapasztalt civilek hathatós munkájával újraéleszthetjük és megfiatalíthatjuk a nyíregyházi civil közösséget.

A projektben megvalósuló tevékenységek


A projekt egésze során, 2 felnőtt és 2 kortárs mentor segítségével valósulnak meg különböző, a projektbe bevont fiatalok, fiatal felnőttek igényei mentén szervezett közösségi rendezvények. Terveink szerint, a nyíregyházi középiskolások köréből bevonásra kerül 20-40 fiatal, akik egy életvezetési kompetencia képzésen vesznek részt, majd csapatépítő tréning segítségével ismerkedhetnek meg egymással, magukkal, mint csoporttal.

A projekt teljes időtartama alatt lehetőséget kapnak a fiatalok arra, hogy saját kezdeményezéseiket, - mentor segítséggel- megvalósítsák. Úgy gondoljuk, hogy a Labor Café lehetőséget nyújt arra, hogy felolvasó esttől az adománygyűjtésig, kiállítástól születésnapi meglepetés buliig minden beférjen. A hely adottságai tréningek, vetítések, közösségi office szolgáltatások igénybevételét, megrendezését is lehetővé teszik.




1 megjegyzés:

  1. Nekem nagyon tetszik ez a Labor Café! Kedves Blogger, ha teheted írd meg mi lett a kezdeti 2 év folyománya? 2018, ....2020 -ban mi történt Veled? Szeretném a konzekvenciákat leszűrni.. Üdvözlettel: Judit

    VálaszTörlés